Jedinečná Slezská Harta: Klenot přírody v srdci Moravskoslezského kraje

Slezská Harta, přehrada na řece Moravici, se nachází v krásném Moravskoslezském kraji, u nás v České republice. Toto místo je však mnohem více než jen obyčejná přehrada – je to pravý ráj pro přírodní a historické nadšence.

Zde krása přírody ožívá. Slezská Harta přitahuje návštěvníky svou nádhernou přírodou a unikátní krajinou. Přehrada, obklopená zelenými lesy vytváří malebnou scenérii, která Vás okouzlí a nabízí klidný únik z každodenního shonu.

Ale co dělá Slezskou Hartu tak jedinečnou? Je to nádech Anglie v srdci Evropy. Zadívejte se na klidnou hladinu Slezské Harty pozorněji a možná se na chvíli ocitnete v jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda, vyhaslé sopky dokreslující scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel. S troškou fantazie snad v dálce uvidíte Johanku z Arku, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Proč Johanku z Arku? Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku. Svého času v okolí vyrostly kulisy středověkého města, Milla Jovovich zde v roli francouzské hrdinky sváděla bitvy a natáčení řídil z režisérského křesla Luc Besson.

Dnes na Slezské Hartě panuje klid. Pro svou krásu a sportovní vyžití je oblíbeným cílem výletníků. Okolí můžete poznat na kole, pěšky nebo z paluby lodi. V létě je přehrada ideálním místem pro plavání a vodní sporty. V zimě naopak můžete využít lyžařské areály, kterých je v okolí více než dost.

Co nesmíte minout v okolí?
  1. Rozhledna Velký Roudný: Velký Roudný je jednou ze sopek Slezské Harty, na který se dostanete z vesničky Roudno. Na vrcholu stojí rozhledna a malá kaple. Z vrcholu můžete obdivovat nádherný výhled na okolní krajinu a přehradu.
  2. Lávový proud u Meziny: Další pozůstatek sopečných erupcí uvidíte u vesnice Mezina. Láva zde vytvořila unikátní dílo – lávový proud, který se podobá obřím varhanům.
  3. Cyklo okruh kolem Slezské Harty: Pro milovníky cyklistiky je tu skvělá zpráva. Celou přehradu můžete objet kolem dokola po cyklostezce. A pokud nechcete absolvovat celý okruh, můžete využít přívoz z Roudna do Razové a prozkoumat jen vybranou část této malebné trasy.
  4. Síť naučných stezek po vulkanitech: Před dvěma miliony lety Slezskou Hartu ovládaly sopky chrlící lávu. Dnes k již vyhaslým sopkám vedou naučné stezky, které vám umožní prozkoumat fascinující geologickou minulost tohoto regionu. Naučná stezka po vulkanitech je skvělým způsobem, jak se dozvědět více o historii a vývoji Slezské Harty.
  5. Vodní radovánky a další aktivity: Slezská Harta je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí užít vodní radovánky. Přehrada nabízí skvělé podmínky pro plavání, rybaření a vodní sporty. Můžete si také pronajmout loď nebo kánoe a prozkoumat krásnou krajinu z vodní perspektivy. Přehradní okolí je vybaveno piknikovými místy, kde si můžete užít rodinné grilování nebo jednoduše relaxovat s výhledem na hladinu jezera.
  6. Relaxace v přírodě: Pokud jste přišli na Slezskou Hartu hledat klid a relaxaci, nebudete zklamáni. Okolní lesy a ticho přehrady Vás zcela pohltí. Je to ideální místo pro meditaci, čtení knihy nebo jednoduchý odpočinek. Pokud máte rádi fotografování, budete mít nekonečné možnosti zachytit krásu přírody.
  7. Nabídka pro každého: Slezská Harta je místem, které spojuje krásu, historii a zábavu. Bez ohledu na to, zda jste přišli pro dobrodružství, relaxaci nebo objevování přírodních pokladů, tato oblast vám nabídne nezapomenutelný pobyt.

 

Přijďte a objevte jedinečnou atmosféru Slezské Harty. Je to místo, kde krása přírody ožívá a kde si můžete vychutnat klid a harmonii s přírodou. Slezská Harta – krásný kousek přírody, který stojí za návštěvu